Saab 96 V4 Group 2 [1966]

Numbers Built: 547k+
Configuration: Taunus V4
Location: Front, longitudinal
Displacement: 1.498 l (91.3)
Aspiration: N/A (Solex 32PDSIT7 or Autolite C8GH-9510-G)
Power: 64 bhp
Gearbox: 4-speed manual
Drive: FWD
Weight: 920 kg
Top Speed: 145 km/h (90 mph)
0-100: 17.5s

Saab 96 powstał w 1960 jako następca modelu 93. Był to dwudrzwiowy pojazd o aerodynamicznej sylwetce, mieścił w środku 4 osoby i był napędzany dwusuwowym 3-cylindrowym silnikiem. Potem, z czasem zaczęto sprzedawać wersje z czterosuwowym V4. Auto miało więcej miejsca na bagaże w porównaniu do poprzedniego modelu. W ’65 roku przedłużono maskę, aby przygotować pojazd na nowy silnik. Zmieniono położenie chłodnicy, bo wcześniej była za silnikiem, trochę nad nim. Teraz po chrześcijańsku – położono ją przed silnik. Do tego jeszcze powiększono szyby w modelach z roku ’68.

Silnik był montowany wzdłużnie i najpierw było to skromne 0.841 litra o mocy 38 koni mechanicznych. W 1965 roku moc wzrosła do szalonych 40 koni ale w opcji były 57 konne wersje Sport i Monte Carlo z potrójnymi gaźnikami i wtryskiem oleju. Miały one zmodyfikowane głowice i specjalną przeciwwagę do wału korbowego – co zwiększało współczynnik kompresji. W ’66 standardowy silnik dostał nowy gaźnik Solexa z potrójnymi dyszami. Ten sam zestaw oferowano dla wersji Sport i Monte Carlo ale Szwedzi mieli już inny pomysł. Była to jednostka rodem z Forda Taunusa 15M [1962] – 1.5l V4. Projekt ten nazwano Operation Kajsa. Dwusuw był w sprzedaży aż do 1968, ale kierowcy testowi szukali czterosuwa już od 1962 roku. Co prawda były to zupełnie inne jednostki – jakieś tam lipne 0.9l 45KM, 0.8l 33KM i 1.1 Lancii o mocy 48KM – ale projekt wcześniej skasowano, bo prezes powiedział „paszoł na huj”. Człowiek odpowiedzialny za testy V4 za plecami zarządu kontynuował prace nad nową jednostką i razem z synem największego udziałowca w firmie – znaleźli nowe obiekty do badań: silniki od Forda, Triumpha 1300, Lancii, Opla, Volvo B18 czy Volkswagena.

B18 było najbardziej niezawodne, ale fordowskie V4 niewiele odstawało a dużo łatwiej było je upchać pod maską – wszystko oczywiście w tajemnicy. Rolf Mellde (łeb całego projektu) wziął urlop długoterminowy na poczet pracy w warsztacie lakierniczym swego ojca… a naprawdę spierdolił do Włoch nowym prototypem. Na 5 miesięcy przed rozpoczęciem produkcji – tylko 7 osób wiedziało o nowym silniku. Facet wynajął dom i założył lipną firmę, żeby to na nią kupować części do V4. Dzięki temu dział kupna nie miał o niczym pojęcia. Były z tego niezłe cyrki, bo skasowano zamówienia na przewody do dwusuwa, to aż dział sam zadzwonił do kontrahenta i KAZAŁ IM dostarczyć te części albo pójdą tam i im najebią. Pod koniec lipca przedstawiono reszcie ekipy stan faktyczny – auto ma nowe podzespoły a produkcję rozpoczynamy za 4 tygodnie. Prasa dowiedziała się dopiero przed samą prezentacją modelu, jak zobaczyli naklejki V4 na zderzakach.

Amerykańskie V4 – jeszcze z naklejkami od Forda pod maską – legitymowało się mocą 64 koni mechanicznych, ale na szwedzki rynek zostało zduszone do 61… ekologia, normy spalin… Jednak od 1977 auto z gaźnikiem Solex 32TDID miało już moc 67KM. Setkę robił w 16 sekund. Przygotowano specjalnie nowe zderzaki i wymieniono osłonę pod autem a tylne siedzenia przesunięto do tyłu.

Auto jeździło WRC przez 20 lat!!! Słynęło z niezawodności i w rękach Stiga Blomqvista wygrało Rajd Szwecji w 1973. W 1976 ponownie, gdy za kierownicą był Per Eklund. Saab zaczął się ścigać w 1960 a jeszcze w czasach Grupy B jeździł w Grupie A plasując się w pierwszej 30-stce. Jeździł nim Erik Carlsson, którego pilotem była jego żona Pat Moss – siostra Stirlinga Mossa. Razem startowali m.in. podczas Rajdu Polski, gdzie nie mogli na starcie odpalić zalanego silnika. Pat wysiadła z auta i zaczęła pchać. Na pych odpaliło i mimo takiej lipy pozwoliło im zająć 2 miejsce na mecie! W 2011 Saab z 1966 ustanowił nowy rekord prędkości dla aut z pojemnością 0.750.

Saab 96 [1978]

ZDJĘCIA: favcars.com ARTYKUŁ: wikiwand.com WERSJA POLSKA: Krzysztof Wilk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s